.::. Basında Biz.::.
 
 
Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Eleşkirt ilçesinde tarım aletleri işiyle uğraşan mucit İbrahim Özelçi’ye moral ziyaretinde bulundu.

Vali Tekinarslan, Eleşkirt Sanayi Sitesi’nde kendi imkanlarıyla traktörlerin arkasına monte edilerek çalıştırılan “Kar Savurma” aracı yapan ustayı iş yerinde ziyaret etti. Vali Tekinarslan’a detaylı bilgi veren İbrahim Özelçi, cihazı daha da geliştirebileceğini söyledi.

Tekinarslan, ustaya randevu vererek makamına beklediğini ve kendisine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan’ın ziyaretine Eleşkirt Kaymakamı Hakan Ezgi, Belediye Başkanı M. Nuri Çelik, İl Özel İdaresi Gen. Sek. Cesim Gökçe de eşlik etti. Kaynak : İHA

   

Ağrı Eleşkirt ilçesinde kaynakçı kar savurma makinesi mucidi kendi imkanlarıyla traktörün ön kısmına takılan kepçe üretimi yapıyor.

Ağrı Eleşkirt Küçük Sanayi Sitesi'nde kaynakçılık yapan İbrahim Özelçi Kar savurma makinesi icad etmişti. Yaz mevsimde ise  kendi imkânlarıyla geliştirdiği hidrolikli kepçeye doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinden çok sayıda sipariş geliyor. Traktör kepçesinin yanı sıra ot ve saman balyaları yükleyicisi nin de üretimini yapan İbrahim usta bana maddi destek olursa Türkiye çapında seri üretime geçerim diyor fakat burada sipariş fazla, 3 kişiyle çalışıyorum birçok siparişi alamıyorum dedi.

 

Kaynakçı ustası İbrahim özelçi yaptığı açıklamada, çocukluğumdan beri kaynak işleriyle uğraşıyorum daha öncesi Türkiyede bir ilk olarak kar savurma makinesi icad etmiştim kar savurma makinesini kendi imkanlarımla geliştirip çok sayıda satışını yaptım ama ham madde buralara pahalı geldiği için fazla bir kazancım olmadı.

Özelçi, Şimdi ise yaz mevsiminde traktörlerin ön kısmına taklılabilen hidrolikli kepçe üretimi yapıyorum. Bu kepçeleri şu anda türkiyede sadece 2 büyük firma yapıyor bizde 3. Firma olmaya adayız .ben müşterilerimle internet üzerinde ürün tanıtımı yaparak iş yapıyorum maddi imkansızlıklardan dolayı seri üretime geçemiyorum.bu kepçe siparişi ise diyarbakırdan geldi doğu anadoluda güzeydoğu anadolu bölgelerinde bu kepçeleri üreten yok diye belirtti.

Özelçi doğu ve güneydoğu bölgesinden bir çok ilden sipariş aldığını en son olarakta diyarbakırdan kamyonla 2 traktör getirildi ben bir ay içertisinde kepçelerini n üretimini yaparak montajını yaptım .sadece Diyarbakır değil doğu bölgesinde sanayinin büyük çaplı olduğu birçok ilde başta Erzurum kars gibi illerden bana çok sipariş geliyor fakat maddi imkansızlıklar yetersiz olduğu için seri üretime geçemiyorum bu konuda devletten destek bekliyorum dedi.

 

Özelçinin üretiği kepçe 1500 kilogram yük kaldırabiliyor maksimum yükseklik ise 4 metre ye kadar yükseğe yük bırakabiliyor.kepçemiz prrtatiftif ayakları basit bir şekilde sökülüp kepçe bağımsız bir hale gelebiliyor.hidromek kepçelerinde olan joisttik kol kullandım buda bir yenilik ayrıca farklı bir sitem geliştirdim sistem başka kepçelerde yok buda sert bir cisime denk geldiği zaman her hangi bir zarara uğramasını engelliyor.

       
Köy yolları kapanınca "kar savurma" Makinesi yaptı

Eleşkirt Küçük Sanayi Sitesi'nde kaynakçılık yapan 28 yaşındaki İbrahim Özelçi, bir arkadaşının köy yollarının sürekli kardan dolayı kapanmasından şikayet etmesi üzerine kar savurma makinesi yapmaya karar verdi. Genç girişimci Özelçi, saman makinesinden etkilenerek eni 2 metre, boyu 80 santimetre uzunluğunda, 250 kilogram ağırlığında demir ve sac parçalarından oluşan kar savurma makinesi tasarladı. Sağ ve sol burguları bulunan kar savurma makinesi, Özelçi'nin yaptığı demir yapraklar ve aspiratör yardımıyla traktörün ön kısmına takılarak çalıştırılıyor.

Özelçi, ilçeye bağlı bir köyün mezraasında yaşayan arkadaşının köy yollarının sürekli kapanmasından dolayı yaşadığı zorlukları anlatması üzerine kar savurma makinesi yapmaya karar verdiğini söyledi.

Makineyi nasıl yapacağı konusunda araştırmalar yaptıktan sonra yaklaşık 3 ay içerisinde ilk kar savurma makinesini yaptığını anlatan Özelçi, daha sonra yaptığı makineleri ise kısa sürede tamamladığını belirtti.

Özelçi, makinenin ekstra mazot harcamadan traktör yardımıyla çalıştığını ifade ederek, yaptığı makinenin kısa sürede büyük ilgi gördüğünü söyledi. Şimdiye kadar 3 kar savurma makinesi yaptığını, yaklaşık 3 bin 500 liradan satışa sunduğunu belirten Özelçi, ''Bu makine tamamen kendi icadım. İnternet üzerinden araştırma yaptım başka bir yerde bu makineden yapan görmedim. Bu makinemin patentini alıp büyük çaplı bir üretim yapmak'' dedi.

Makinesinin kullanma şeklini de anlatan Özelçi, ''Traktörün kuyruk miline takılan kar savurma makinesi, traktör çalışıp kuyruk milini çevirdiği zaman savurma devreye giriyor. Aspiratör sistemiyle karı ortaya topluyor, ortaya topladığı karı baca yardımıyla savurup dışarıya atıyor'' diye konuştu. Özelçi, kar savurma makinesinde seri üretime başlamak istediğini, gelen siparişleri kısa sürede tamamlayabileceğini belirtti.

''Yolu kimseye muhtaç olmadan kendim açtım''

İlçeye bağlı Molla Süleyman köyü Alipaşa mezraasında yaşayan Fesih Aydın, ilçeye 4 kilometre uzaklıkta bulunan köylerinin yolunu sürekli kapandığını anlattı. Özelçi'nin yaptığı kar savurma makinesini ilk kendisinin aldığını, kar yağışlarının ardından kullanmaya başladığı makinenin önemini daha iyi gördüğünü söyledi.
Kapanan köy yolunu artık kendi çabasıyla açtığını anlatan Aydın, ''Birkaç gün önce kar yağışından dolayı yolumuz kapandı. Eleşkirt'te yaklaşık 4 kilometre uzaklığında ki köyümden hasta olan bir yakınımı hastaneye götürmek için 'iş başa düştü diyerek' yolu kimseye muhtaç olmadan kendim açtım'' dedi.